Bugun...
evden eve nakliyatimitasyon saatnakliyat

duzce satilik arsa

pendik evden eve nakliyat

/a>
EN ANLAMLI KUTLAMA


Serdar ADIYAMAN
serdar
 
 

Askerlik milletimiz için oldukça önemli bir hizmettir ve toplum askerliği “Vatan borcu” olarak adlandırır.  Asker uğurlama kültürümüzün en önemli merhalelerinden birini teşkil eder.

Ahlat kültüründe ise asker uğurlama çok ama çok köklü ve önemli bir gelenektir. Bu vesile ile Ahlatlı annelerde, evlatlarının ellerine kına yakarak askere uğurlamayı kutsal bir görev sayar.İlçemizde bu köklü geleneğin sürdürülmesine büyük önem verilir. Askere gidecek gençler kendi çabalarıyla bir gece tertip ederek oldukça samimi ve güzel bir ortam oluşturuyor. Bu gecede hem eğleniliyor hem de bu vatana görev yapacak olmanın gurur ve heyecanı bir arada yaşanıyor. Vatana hizmet edecek olmanın sevincini gençler o kadar içten ve samimi kutladı ki duygulanmamak, gıpta ile bakmamak elde değildi.

Askere gidecek gençler günün erken saatlerinde kutlama alanını kendi elleriyle Türk bayraklarıyla, kırmızı beyaz balonlarla süslediler. Akşam ise uzun halaylar oluşturuldu, yöresel oyunlarımız oynandı, salavatlar getirildi. Asker anneleri evlerinde özenle hazırladıkları kınaları evlatlarının ellerine gurur ve sevinç gözyaşları arasında yaktı. Elleri kınalı kuzular, asker uğurlama programında arkadaşları ve yakınları ile gönüllerince halay çekerek eğlendi.  Kültürümüzde önemsenen bir etkinlik olan “asker ocağına” uğurlama programı Ahlat’ta her zaman önemsenmiştir. Dünyanın hiçbir yerinde çocuğunu askere gönderirken eline kına yakıp gönderen bir millet göremezsiniz. ‘Biz askere böyle gidiyoruz’ diyordu gençler. Oldukça güzel ve anlamlı bir geceydi. Bu güzel gecede asker adaylarını anneleri, babaları ve arkadaşları da yalnız bırakmadı. Keşke yöneticilerimiz de orada olabilseydi. Böyle anlamlı ve güzel etkinliklerin devam etmesi dileğiyle….Bu yazı 82041 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

COVID-19'un için alınan tedbirler yeterlimi


YUKARI