Bugun...
evden eve nakliyatimitasyon saatnakliyat

duzce satilik arsa

pendik evden eve nakliyat

/a>
Reklam


AHLAT'TA PATATES HASADI BAŞLADI

AHLAT'TA PATATES  HASADI BAŞLADI
+ -

Bitlis’te 50 bin dekar alanda ekilen patatesten 200 bin ton ürün elde edilmesi beklenirken, il genelinde üretilen patatesler ise ülke ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılıyor. 
Zengin ve geniş tarım arazileriyle de bilinen Ahlat’ta patates hasadı başladı. Ahlat’ta patates hasadının yapıldığı tarlaları gezen Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Asak, ülkemizdeki patates üretiminin yüzde 4’ünün Bitlis ilinde üretildiğini ifade ederek, “Bitlis ilimizde patates hasadımız başladı. İlimizde toplam 50 bin dekar alanda 200 bin tonun üzerinde patates üretimi gerçekleştirilmektedir ve ülkemiz patates üretiminin yüzde 4’ü ilimizden karşılanmaktadır. Aynı zamanda dekara verim ortalaması olarak ilimiz ülke ortalamalarının çok üzerinde bir verime sahip. Bunun yanında yemeklik patatesin dışında 11 ayrı sertifikalı patates tohumu üreten üreticimiz ile birlikte toplam 3 bin 500 dekar alanda da 20 bin tonun üzerinde sertifikalı patates tohum üretimi gerçekleştirmekteyiz. Bu haliyle kendi tohumunu kendisi üreten ve kendine yeten bir tarımsal yapı oluşturmuş bulunmaktayız” dedi.
İlde çeşitli türlerde patates ekildiğini belirten Asak, “İlimizde hem yemeklik patates hem sertifikalı tohum üretiminin yanı sıra üreticilerin bu yıl başlattıkları ve çok sevindirici bir gelişme olarak cipslik patates sözleşmeli üretim modeli ile 4 bin dekarın üzerinde bir alanda da şu anda cipslik patates üretimi gerçekleştirmekteyiz” diye konuştu.
Bakanlık ve taşra teşkilatının özverili çalışmalarıyla iyi sonuçlar alındığını kaydeden Asak, “Bakanlığımızın ve il müdürlüğümüzün yapmış olduğu bu çalışmalar neticesinde güzel neticeler alıyoruz. Dekara daha yüksek verimler alıyoruz. Teknik personellerimiz sürekli arazide çiftçilere destek sunuyor. Gerçekten bizi sevindiren bir diğer husus da, dekara üretim miktarımızın çok fazla olması ve ilimizde hastalıktan ari bölgeler, hastalığın hiç bulaşmadığı patates üretim alanlarının olması bizi sevindiriyor. İl ve ilçe müdürlüklerimizin tüm teknik personelleri, ziraat mühendislerimiz üretim alanlarında sürekli olarak çiftçilerimizi bilgilendirme çalışmalarını gerçekleştirmektedirler. Bunlar da üretim alanlarının gitgide yaygınlaşmasını, artmasını ve daha modern üretim yapılmasını sağlamaktadır. İlimizde yapılan patates üretimi neticesinde ülke ekonomisine 150 milyon liralık bir katkı sunmuş oluyoruz. Bu da çiftçilerimizin yüzünü güldürüyor ve bizlerin de daha da özverili çalışmasına vesile oluyor” şeklinde konuştu.
Çiftçilerden Hüsamettin Sak ise, bu yıl hasadın oldukça iyi olduğunu belirterek, “Şu an itibariyle sözleşmeli olduğumuz firma için ektiğimiz cipslik patates hasadını yapıyoruz. Verim iyi. Patatesin kilosunu şimdilik 70 kuruştan pazarlıyoruz. Depolayacağımız patatesleri kış aylarında daha da iyi fiyattan pazarlayacağız” dedi
Kaynak: Selçuklu Gazetesi

Editör: Serdar Adıyaman

Bu haber 981 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI